OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Pamětní deska v Přerově


V roce 2018 Křesťanská policejní asociace, z.s. (dále jen KPA) iniciovala vznik projektu, který by obsahoval připomínku vlasteneckého jednání našich předků z řad policie z konkrétního regionu z doby nesvobody. Zvolen byl Olomoucký kraj a konkrétně Přerovsko, protože to byli právě občané tohoto regionu, kteří se v závěru druhé světové války, 1.5.1945 vzbouřili a jejich čin se vryl do paměti jako „Přerovské povstání“. Do odbojového hnutí se v této době zapojili i mnozí příslušníci tehdejších bezpečnostních sborů.


Proto přijala KPA rozhodnutí na počest těchto událostí zbudovat kamennou pamětní desku, ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie Olomouckého kraje vytvořit pietní místo, vydat k této události publikaci a trvale tak připomínat tyto historické státotvorné, vlastenecké události.


Připomínka historie s odkazem ke kořenům znovuobnovení republiky Československé má velký význam i pro Olomoucký kraj a to z hlediska historického a kulturního, včetně principů, na kterých naše společnost stojí. Veřejné umístění pamětní desky trvale působí nejen na příslušníky Policie ČR a jejich předchůdce, ale zejména na širokou veřejnost a hlavně mladé lidi a děti. Tisková zpráva, která byla předána médiím prostřednictvím tiskových mluvčích Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje: „Dne 4. října 2018 byla na nároží policejní budovy územního odboru Přerov slavnostně odhalena pamětní deska věnovaná „Památce účastníků protinacistického odboje v letech 1939 - 1945 z řad příslušníků četnictva a policie okresu Přerov", kteří v boji za naši svobodu přinesli oběť nejvyšší a tím je vlastní život. Pamětní desku s devíti jmény požehnal jáhen pražské arcidiecéze a předseda Křesťanské policejní asociace, z.s., mjr. ThDr. Jiří Ignác Laňka, Ph.D., SChLJ.


Na slavnostním aktu byla přítomna čestná jednotka Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje a trubač z vojenské posádkové hudby Olomouc, v jehož podání zazněla skladba Večerka a česká národní hymna, která celý slavnostní ceremoniál ukončila. Díky podpoře orgánů místní samosprávy – Olomouckého kraje a Statutárního města Přerov, podnikatelských subjektů a soukromých přispěvatelů se podařilo celé dílo zrealizovat a my si tak můžeme neustále připomínat památku našich předchůdců a předat tento odkaz dalším generacím.“


Slavnostního odhalení pamětní desky se osobně zúčastnil Mgr. Jiří Zemánek, 1. náměstek hejtmana Olomouckého kraje a Bc. Pavel Šoltys, DiS., náměstek hejtmana Olomouckého kraje.


Tento projekt podpořili:

Olomoucký kraj